ساکت آخرین ایران پروژه همکاری ایرانی

ساکت: آخرین ایران پروژه همکاری ایرانی بازیگر سینمای قرارداد بازیگری سینمایی بازیگران

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

بازیگری که با بازی در فیلم‌هایی چون «ژیگولوی آمریکایی» تا «زن زیبا»، در صدر لیست درجه یک‌های هالیوودی جای داشت، با دفاعی جانانه که از تبت برابر اعمال چین انجام

ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

عبارات مهم : نورمن

بازیگری که با بازی در فیلم هایی چون «ژیگولوی آمریکایی» تا «زن زیبا»، در صدر لیست درجه یک های هالیوودی جای داشت، با دفاعی جانانه که از تبت برابر اعمال چین انجام داد، مسیرش را عوض کرد و وارد بزرگراه فیلم های مستقل شد. .

به گزارش روزنامه بانی فیلم،بازیگری که با بازی در فیلم هایی چون «ژیگولوی آمریکایی» تا «زن زیبا»، در صدر لیست درجه یک های هالیوودی جای داشت، با دفاعی جانانه که از تبت برابر اعمال چین انجام داد، مسیرش را عوض کرد و وارد بزرگراه فیلم های مستقل شد. نتیجه این کار وی البته به تولید فیلم هایی تازه و با نقدهای بهتر منجر شد که مسیر حرفه ای تازه وی را تشکیل داده است.

ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

وقتی ریچارد گیِر (Richard Gere) سال ۱۹۹۳ روی فرش قرمز در مراسم اسکار گام برداشت، به هیچ وجه نمی توانست بداند که عواقب آن شب، بیش از ۲۰ سال بعد، در مسیر حرفه ای کاری وی عوض کردن ایجاد خواهد کرد.

او که جهت معرفی کردن برنده جایزه عالی ترین کارگردانی هنری روی صحنه دعوت شده است بود، حرف های معمول از پیش نوشته شده است را کنار گذاشت تا به اشغال تبت به وسیله چین و «وضعیت حقوق بشر حقیقتا وحشتناک» در آن منطقه بپردازد. جیل کیتس فقید، تهیه کننده مراسم، حسابی خشمگین شد و صحبت های سیاسی مراسم آن سال – سوزان ساراندون و تیم رابینز هم به نیابت از پناهندگان هاییتی صحبت کرده بودند – را «توهین آمیز و بدون صداقت» خواند و عهد بست که هر سه ستاره را از اسکارهای آینده کنار می گذارد.

بازیگری که با بازی در فیلم‌هایی چون «ژیگولوی آمریکایی» تا «زن زیبا»، در صدر لیست درجه یک‌های هالیوودی جای داشت، با دفاعی جانانه که از تبت برابر اعمال چین انجام

ریچارد گیِر که این حرف ها رویش تاثیری نگذاشته بود و مدت ها بود که به عنوان یک دوست کنار رهبر تبعید شده است تبت یعنی دالایی لاما ایستادگی می کرد، دست از صحبت کردن برنداشت. در سال ۲۰۰۸ او خواستار بایکوت کردن مراسم المپیک پکن شد و هنوز هم از طریق دو بنیادی که خود تاسیس کرده یعنی «کمپین بین المللی جهت تبت» واقع در واشنگتن و «بنیاد گیر» در نیویورک از این نشانه حمایت می کند. در عین حال تعجبی هم ندارد که او تا آخر عمرش از ورود به چین منع شده است است.

اما حالا که هالیوود دارد زیاد از هر لحظه خود را به این ابرقدرت اقتدارگرا نزدیک می کند و استودیوها مواظب هستند که به این دولت خارجی که حالا به دومین بازار باکس آفیس بزرگ دنیا تبدیل شده است توهین نکنند، این ستاره دارد بهایش را می پردازد. او می گوید: «مسلما فیلم هایی هستند که من نمی توانم در آن ها بازی کنم چون چینی ها می گویند فیلم او نه. اخیرا حتی کسی به من گفت نمی تواند سرمایه فیلمی با حضور من را تامین کند چون چینی ها را ناراحت می کند.»

دوری ۱۰ ساله از هالیوود

ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

با وجود این حقیقت که ریچارد گیِر که حالا ۶۷ سال دارد، زمانی یکی از محبوب ترین و خواستنی ترین مردان نقش اول نسل خودش بود، او حالا بیش از یک دهه است که در یک فیلم استودیویی کامل بازی نکرده است و آخرین آن هم فیلم رمانس «شب هایی در رودانت» سال ۲۰۰۸ محصول استودیوهای برادران وارنر و ویلج رودشو بود.

ممکن است صنعت فیلم به خاطر تبلیغ جهت آزادی بیان به خود ببالد (فصل جوایز امسال تعدادی صحبت های ضد ترامپ داشت که بسیار شدیدتر از انتقاد سال ۹۳ ریچارد گیِر از چین بودند) ولی چین هنوز هم مسئله ای است که هالیوود می ترسد به آن اشاره کند. در زمانی که کمبودی جهت بازیگران مرد شصت و چند ساله نیست، از جمله تام هنکس، دنزل واشنگتن، لیام نیسون، سیلوستر استالونه و حتی مل گیبسون، طبیعی است از آن ها درخواست شود در فیلم های استودیویی بازی کنند و در چنین شرایطی ریچارد گیِر باید به فیلم های مستقل بپردازد.

بازیگری که با بازی در فیلم‌هایی چون «ژیگولوی آمریکایی» تا «زن زیبا»، در صدر لیست درجه یک‌های هالیوودی جای داشت، با دفاعی جانانه که از تبت برابر اعمال چین انجام

او در حال حاضر دو فیلم کوچک دارد که با یک فاصله زمانی سه هفته ای بیرون می آیند: او در فیلم «نورمن» محصول سونی پیکچرز کلاسیکس که روز چهاردهم آوریل اکران شد نقش شخصیت مهم را بازی می کند و در فیلم «شام» محصول اورچارد که روز پنجم ماه مه اکران می شود نقش یک عضو کنگره را ایفا می کند که در معرض یک رسوایی قرار گرفته هست. ولی در حالی که گیر فعلا دارد عالی ترین نقدهای مسیر حرفه ای کاری اش در سال های اخیر را دریافت می کند،

ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

کاملا واضح است که کنار گذاشتن این بازیگر به ضرر هالیوود بوده هست. مخصوصا جهت بازی در فیلم «نورمن» نیویورک تایمز در نقدش گفت «او هرگز بهتر از این نبوده» و رولینگ استونز هم راجع به اش نوشت «او جذبه اش به عنوان یک ستاره را کم می کند و در این نقش به اوج مسیر حرفه ای کاری اش می رسد».

مصاحبه ها از نظر این بازیگر یک مسئله آزاردهنده ولی مهم کاری هستند و خودش در این باره می گوید «تا حدی خودمانی خواهم بود. حالا دیگر می دانم با چه چیزهایی حس راحتی می کنم». هنوز هم همان حس اعتماد به نفس و در عین حال مرموز بودن که در نقش سال ۱۹۸۰ در «ژیگولوی آمریکایی» در او مشخص بود و او را ستاره کرد ، در او دیده می شود. او که وقتش را بین آپارتمانی در گرامرسی پارک و منزل ای در بدفورد واقع در نیویورک تقسیم می کند، می گوید دارد از فصل بهار لذت می برد و اضافه می کند: «این عالی ترین بخش نیویورک هست. بهار. هوا گرم می شود. گل ها باز می شوند. همه چیز جالب می شود. نیویورک در بهار یک دیوانگی کامل است.»

اما همینطور که بحث به سمت مسیر حرفه ای کاری اش می رود، او ماجرایی را تعریف می کند که او را از یک فیلم مستقل و غیراستودیویی بیرون انداختند در حالی که هرگز قرار نبود آن فیلم در چین هم اکران بشود. او می گوید: «این کاربا یک کارگردان چینی پیش می رفت و دو هفته پیش از اینکه فیلمبرداری را شروع کنیم او زنگ می زند و می گوید ببخشید نمی توانم این کار را بکنم. تماس تلفنی مان مخفی و در یک خط حفاظت شده است بود. وبعد معلوم شد اگر با این کارگردان کار می کردم، او و خانواده اش هرگز نمی توانستند از کشور بیرون بروند و او دیگر هرگز اجازه کاربه دست نمی آورد.»

ممنوعیت قدیمی آکادمی و رضایت از نپوشیدن تاکسیدو

در مقایسه با این، آن ممنوعیت قدیمی آکادمی چیزی پیش پا افتاده به نظر می رسد. او شانه هایش را اوج می اندازد و می گوید «دیگر مجبور نبودم تاکسیدو بپوشم. مشکلی با این مسئله نداشتم.» ولی ساراندون که در فیلم های «آربیتراژ» و «برقصیم» برابر گیر نقش آفرینی کرد و زمانی در نیویورک همسایه او بود، می گوید یک استاندارد دوگانه هم در کار هست. او می گوید: «مهم نیست که با صدای بلند در مورد ترامپ صحبت می کنید یا نه چون هالیوود از ترامپ متنفر هست. ولی ریچارد خیلی شجاع بود که آن حرف ها را زد. او داشت توجه را به چیزهایی جلب می کرد که همه قبول کرده بودند به آن توجه نکنند. گناه همین است.»

چند سال طول کشید تا دلالت های کامل این مسئله روشن شود و این هنگامی که بود که گیر در تریلر سال ۱۹۹۷ جان آونت با عنوان «گوشه قرمز» در نقش یک تاجر آمریکایی بازی کرد که در چین به اشتباه متهم به قتل می شود.

گیر می گوید: «همه از فیلم راضی بودند. از طرف رییس استودیو تماس هایی دریافت کردم. در برنامه اوپرا شرکت کردم. بعد، ناگهان، تماس هایی دریافت کردم که می گفتند نمی خواهیم در تورهای رسانه ای شرکت کنی. ام جی ام می خواست یک قرارداد کلی با چین امضا کند. چین به آن ها گفت اگر این فیلم را اکران کنید، ما نمی خریم. و اینطور بود که آن ها آن را کنار گذاشتند.»

اما خوب مگر در بلاکباسترهای استودیویی به او نقش ندهند چه اتفاقی می افتد؟ او می گوید: «علاقه ای به بازی کردن نقش جِدای چروکیده شما در فیلم بزرگ تان ندارم. به اندازه ای در سه دهه قبل موفق بوده ام که حالا بتوانم این فیلم های کوچک تر را بسازم.» بله، در حقیقت گیر به اندازه ای ثروتمند است که از هالیوود کناره گیری کند. در پوشش خبری پرونده طلاق طولانی گیر از همسر دومش کری لوول بازیگر که با هم یک پسر نوجوان هم دارند، نیویورک پست تخمین زد که او ثروتی معادل ۲۵۰ میلیون دلار دارد.

اعتراض به شهرک سازی غیرقانونی صهیونیست ها

این روزها، گیر که گفته می شود با بازیگر و فعال اجتماعی ۳۴ ساله اسپانیایی الحاندرا سیلوا همراه هست، روی فیلم های مستقل مثل تریلر مالی سال ۲۰۱۲ «آربیتراژ» ساخته نیکولاس جرکی که موفق ترین فیلم پخش شده است تا به حال در فرمت VOD بود، کار می کند. او همچنین در وجود اورن موورمن که فیلم «نورمن» را تهیه کرد و نویسنده و کارگردان «شام» بود، یک شریک ثابت پیدا کرده هست. موورمن می گوید: «من عاشق نحوه تفکر و احساس او شدم، آن طوری که او با دنیا ارتباط برقرار می کند عالی هست. با هم خوب کار می کنیم.»

در فیلم «نورمن» ریچارد گیِر نقش یک کلاه بردار سیاسی نیویورکی را بازی می کند که وسط یک شایعه رشوه دهی اسراییلی گرفتار می شود که مشمول بر نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم می شود. این در حالی است که این بازیگر مدت هاست به انتقاد از دولت اسراییل پرداخته و در عین حال در خاورمیانه کارهای بشردوستانه انجام داده است و نظر های شدیدی نسبت به شهرک های اسراییلی دارد. او می گوید: «کاملا مشخص است که ساختن این شهرک ها طبق قوانین بین المللی غیرقانونی هست. و حتی شاید حتی طبق قوانین اسراییلی هم غیرقانونی باشد. ولی اگر شما این را با صدای بلند در اسراییل بگویید، خائن هستید.»

ریچارد گیِر که تا به حال نامزد اسکار نشده، حتی نه جهت فیلم سال ۲۰۰۲ «شیکاگو» که برایش یک گلدن گلوب برد، اقرار می کند که از آن مسئله اذیت شد. او به یاد می آورد: «در یک هتل در پاریس بودیم. همه جهت اعلام نامزدیها رادیو روشن کرده بودند. می توانستید صدای وواها را بشنوید. به عنوان نمونه این یکی نامزد شد. ووا! بعدی. هورا! بعد سکوت. مسلما لحظه ای از «اوه» آن وسط بود.»

شاید «نورمن» بتواند شانسی جهت رستگاری این بازیگر باشد. سونی پیکچرز کلاسیکس می خواهد یک کمپین فصل جوایز جهت گیر درست کند که تازه اخیرا عضو آکادمی اسکار شده است است.

در عین حال، ممکن است به خاطر چین او فرد پذیرفته نشده هالیوود باشد، ولی او فلسفی با این مسئله برخورد می کند و می گوید: «استودیوها به احتمال تولید کردن فیلم هایی با سودهای بزرگ علاقه دارند. ولی من هنوز دارم همان فیلم هایی را می سازم که هنگامی که کارم را شروع کردم می ساختم. کوچک، جالب، حول محور شخصیت و با داستان هایی که حول محور روایت می چرخند. تحریم هالیوود به هیچ وجه روی زندگی ام تاثیر نگذاشته است.»

واژه های کلیدی: نورمن | بازیگر | بازیگری | نیویورک | بازیگری | نیویورک | هالیوود | هالیوودی | بازیگران مرد

ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

ریچارد گیر، تبعید شده است از هالیوود

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs