ساکت آخرین ایران پروژه همکاری ایرانی

ساکت: آخرین ایران پروژه همکاری ایرانی بازیگر سینمای قرارداد بازیگری سینمایی بازیگران

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شیب تورم مسکن ملایم خواهد بود

یک کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به ثبات اقتصادی و قیمت سود بانکی انتظار نمی‌رود که بازار مسکن در نیمه دوم امسال جهش یابد و تورم مسکن متناسب با تورم عمومی خوا

شیب تورم مسکن ملایم خواهد بود

شیب تورم مسکن ملایم خواهد بود

عبارات مهم : بازار

یک کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به ثبات اقتصادی و قیمت سود بانکی انتظار نمی رود که بازار مسکن در نیمه دوم امسال جهش یابد و تورم مسکن متناسب با تورم عمومی خواهد بود.

محمدمهدی مافی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: نوسانات کم دامنه بازار مسکن را نمی توان به عنوان رونق یا دوران گذار از رکود بخش مسکن تلقی کرد. واقعیت این است که با این عدد و رقم های پایین تعداد معاملات، بازار مسکن وارد رونق نمی شود. مضافا این که آمارها در کشور ما خیلی دقیق نیست و نمی توان چندان روی آنها حساب کرد.

شیب تورم مسکن ملایم خواهد بود

وی افزود: با این وجود اگر دولت حرکاتی در بخش مالی و فرادستی انجام دهد می تواند در جهت توسعه بازار مسکن و رونق کسب و کار موثر باشد. به اعتقاد من دولت باید تجدیدنظر دیگری در میزان سود سپرده های بانکی داشته باشد و بانک ها را موظف کند تا بخشنامه های قبلی را اجرا کنند. اینگونه می شود امیدوار بود که سرمایه ها به تدریج وارد بازار مسکن شود.

این کارشناس مسکن درخصوص آینده نگری بازار مسکن در شش ماهه دوم امسال گفت: دولت های یازدهم و دوازدهم نشان داده کارها خود را با تعقل بیشتری نسبت به دولت های پیشین جلو می برد. از دولت کارهای یکباره ندیدیم و به همین علت ثبات اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار دارد. البته بحث پرداخت مطالبات پیمانکاران شاید بتواند به حوزه ساخت و ساز رونق بدهد.

یک کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به ثبات اقتصادی و قیمت سود بانکی انتظار نمی‌رود که بازار مسکن در نیمه دوم امسال جهش یابد و تورم مسکن متناسب با تورم عمومی خوا

مافی ادامه داد: اگر سود بانکی به همین منوال باشد تاثیر محسوسی در بازار مسکن ایجاد نمی شود و تورم مسکن به اندازه تورم عمومی خواهد بود. به نظر من در شش ماهه دوم مصرف کنندگان واقعی به این بازار رجوع می کنند و بحث بورس بازی و سرمایه گذاری جهت سود آوری در بازار مسکن منتفی هست. کما این که این شرایط معقول است و باید به این سمت برویم که مصرف کننده واقعی به بازار مسکن بیاید؛ نه این که عده ای جهت سودآوری اقدام به خرید و فروش مسکن کنند. آینده نگری من این است که میزان تورم مسکن متناسب با تورم اسمی جامعه باشد.

این کارشناس مسکن با بیان این که عنوان مهم دیگر در حوزه مسکن، تناسب ساخت و ساز با شرایط اقلیمی و جمعیت پذیری مناطق متفاوت کشور هست، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی این بخش هنوز کار علمی انجام نداده هست. وزیر و معاونان ایشان جسته و گریخته اظهارنظرهایی می کنند ولی مطالعات و کار علمی دقیق هنوز وجود ندارد. مسوولان بر اساس برداشت های خودشان اظهارنظری می کنند ولی انتظار این است که برنامه مدونی درخصوص آمایش سرزمین و پراکنش جمعیتی صورت گیرد.

مافی، نوار جنوبی کشور را با توجه به دسترسی به آب های آزاد و سهولت حمل و نقل دارای پتانسیل خوبی جهت ایجاد شهرهای تازه و توزیع جمعیت دانست و گفت: هم اکنون تمرکز جمعیتی کشور در کلان شهرهایی است که از آب کافی برخوردار نیستند؛ در حالی که سواحل مکران دارای تراکم بسیار پایینی از نظر جمعیت هست. این عنوان همراستا با رونق و رکود و بحث سرمایه گذاری در حوزه مسکن بسیار مهم است.

شیب تورم مسکن ملایم خواهد بود

وی هم چنین نوسازی بافت فرسوده در بعضی نقاط را فاقد مطالعات جامعه شناسانه دانست و افزود: آسیب نگاه صرفا تخریب و نوسازی در بافت های فرسوده بسیار بیش از فایده های آن هست. متاسفانه حداکثر برنامه ای که در حوزه بافت های ناکارآمد وجود دارد، دید مهندسی است که تخریب کنیم و دوباره بسازیم. به طور مثال در پروژه محله های سیروس و هرندی این عنوان به چشم می آید که باعث شد بافت جمعیتی اطراف از بین برود و آن جا که معضل نقطه ای داشتیم به کانون معضل تبدیل شد. ساخت و سازهای بی هدفی صورت گرفت که فاقد نظر همه جانبه بود.

واژه های کلیدی: بازار | جمعیت | اقتصادی | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs