ساکت آخرین ایران پروژه همکاری ایرانی

ساکت: آخرین ایران پروژه همکاری ایرانی بازیگر سینمای قرارداد بازیگری سینمایی بازیگران

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

بعد از اثرات مخربی که مسکن مهر بر اقتصاد کلان گذاشت، دولت یازدهم و دوازدهم آن را کنار گذاشت تا از دخالت مستقیم در تولید مسکن امتناع کند؛ با این حال دو طرح دولت

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

عبارات مهم : میلیون

بعد از اثرات مخربی که مسکن مهر بر اقتصاد کلان گذاشت، دولت یازدهم و دوازدهم آن را کنار گذاشت تا از دخالت مستقیم در تولید مسکن امتناع کند؛ با این حال دو طرح دولت فعلی در بخش مسکن در کشاکش بودجه گرفتار است.

به گزارش ایسنا، رییس جمهور روز یکشنبه در جریان تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به مجلس شورای اسلامی یکبار دیگر مسکن مهر را مورد انتقاد قرار داد و بیان کرد که این طرح از جیب فقرا درست شد چون پایه پولی اوج رفت و تورم ۴۵ درصدی ایجاد کرد.

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

روحانی در ادامه عنوان کرد: اگر برویم در بیابانی ۳۰ – ۴۰ کیلومتر بیرون از شهر زمین صافی پیدا کنیم و برجی را اوج ببریم این ابتدای مسئله هست. جاده، آب، برق، گاز، مدرسه، کلانتری و … این مسکن کجاست؟ یک خطای ما این بود که در دولتهای گذشته رفتند بیابان ها را تبدیل به مسکن کنند در حالی که مسکن در وسط شهرها جا دارد. در قلب پایتخت کشور عزیزمان ایران ساختمانهای کوچکی است که با یک زلزله ویران می شود و در تمام کلانشهرها همین گونه است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: باید بیاییم یک محله را برعهده بگیریم و مسکن مناسب بسازیم. منزل ها را خراب کرده ویک فضای باز تازه به وجود بیاوریم. این نیاز به بودجه ندارد ونیاز ندارد در صندوقمان دست ببریم یا در پایه پولی و بانک مرکزی مان دست ببریم. مسئله مسکن مهر این نیست که پایه اش سفت و شل است مسئله این است که از چه پولی درست شد. این را جواب بدهید استقراض از بانک مرکزی خطای بزرگی بود و مسکن مهر از جیب فقرا درست شد چون پایه پولی اوج رفت و تورم ۴۵ درصدی ایجاد کرد.

بعد از اثرات مخربی که مسکن مهر بر اقتصاد کلان گذاشت، دولت یازدهم و دوازدهم آن را کنار گذاشت تا از دخالت مستقیم در تولید مسکن امتناع کند؛ با این حال دو طرح دولت

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ریشه مسکن مهر غلط بود، اظهار کرد: بحث من این است که باید مسکن را به طور صحیح درست کنیم ما نیازی به پول بانک مرکزی ندرایم بلکه یک سرمایه دار می آید و زمین را در اختیارش می گذاریم او دو برابر مسکن آن محله را می سازد مسکن صاحبان منزل ها را به آنها می دهد و آنچه می ماند را به عنوان حق الزحمه وسود خود برداشت می نماید.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید تسهیلات ارزان قیمتی جهت منزل اولی ها و بافت فرسوده و حاشیه نشینها ارائه کنیم، گفت: یکی از قدمهای مهم جهت اشتغال این است که هر سال ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلات تازه ساخته شود. البته دولت سازنده نیست، بلکه ناظر هست، مردم و شرکتها مسکن را می سازند.

از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم پیشنهاد نوسازی بافت های ناکارآمد و همچنین طرح مسکن اجتماعی ارائه شد ولی بهسازی از یک طرف گرفتار سیستم ناکارآمد بانکی شد؛ آیا که بخش شخصی با توجه به سودهای کلان سپرده های بانکی رغبتی جهت ورود به بافت های فرسوده و حاشیه ای از خود نشان نداد. از سوی دیگر تا سوم اسفندماه سال ۱۳۹۵ اقدامی در جهت اجرای مسکن اجتماعی صورت نگرفت تا اینکه در آن تاریخ جزییات مسکن اجتماعی به تصویب هیات وزیران رسید. بر اساس آن مقرر شد سالیانه ۱۰۰ هزار واحد در قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی با مسوولیت بنیاد مسکن تامین شود؛ طرحی که هنوز روی کاغذ باقی مانده است.

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

در شرایطی که اقدام دولت در تشکیل صندوقهای بعد انداز مسکن از جمله منزل اولی ها تا حدودی با موفقیت همراه بوده ولی مسکن اجتماعی به عنوان طرح کمک به اقشار پایین جامعه روی کاغذ باقی مانده است.

با اینکه در ماه های اخیر، مسوولان از اجرای قریب الوقوع مسکن اجتماعی خبر دادند، هنوز خبری از اجرای جدی این طرح نشده هست. تا اینکه وزیر راه و شهرسازی در هفته های اخیر اذعان کرد: جهت افراد کم درآمد جامعه وزارت راه، طرح مسکن اجتماعی را ارائه کرده بود که به علت عدم تخصیص داده شده است ریالی در بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

بعد از اثرات مخربی که مسکن مهر بر اقتصاد کلان گذاشت، دولت یازدهم و دوازدهم آن را کنار گذاشت تا از دخالت مستقیم در تولید مسکن امتناع کند؛ با این حال دو طرح دولت

البته بعضی مسئولان عنوان می کنند با توجه به احداث واحدهای مسکن مهر جهت افراد تحت پوشش کمیته امداد، شرکت بهزیستی و نوسازی به وسیله بنیاد مسکن این کارها می تواند در قالب مسکن اجتماعی تعبیر شود با این حال به نظر می رسد این کارها آن چیزی نیست که مدنظر رییس جمهور هست، آیا که بااهمیت ترین اولویت دولت در بحث تامین مسکن به نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد مربوط می شود که پروژه ای بسیار بزرگ و هزینه بر است.

هم چنین در حال حاضر گفته می شود که ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور وجود دارد که ۱۱ میلیون نفر از این تعداد حاشیه نشین هستند و حجت الاسلام والمسلمین روحانی اعتقاد است نیاز به بودجه ندارد و نیاز ندارد در صندوق هایمان دست ببریم یا در پایه پولی و بانک مرکزی مان دست ببریم.

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

در این شرایط به نظر می رسد بحث نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد تنها نیاز به مدیریت یکپارچه و هدفمند دارد تا سرمایه های بخش شخصی در این جهت سوق پیدا کند. ولی مسئله دیگر این است که هنوز موجودی مسکن قابل دسترس جهت اقشار مصرفی نسبت به نیاز کشور ۲ میلیون واحد کمتر است.

بنا به گفته جمشید برزگر رییس کانون انبوه سازان “هم اکنون ۲۴میلیون خانوار در کشور داریم و ۲۲میلیون واحد مسکونی نیز احداث شده است هست. پرسش این است که این ۲میلیون خانوار که واحد مسکونی جهت آنها احداث نشده در کجا زندگی می کنند؟ در زمانی که طرح جامع مسکن تدوین می شد ۴میلیون نفر در سکونت گاه های غیررسمی زندگی می کردند ولی این عدد در حال حاضر به شش میلیون نفر زیاد کردن یافته است”.

در این شرایط باید سه اقدام همزمان یعنی تامین مسکن اقشار فرودست، تولید ۲ میلیون واحد مسکونی و نیز نوسازی و بهسازی ۶ تا ۷ میلیون مسکن به صورت توامان در دستور کار دولت قرار گیرد. البته ممکن است عنوان شود که در حال حاضر ۲۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد ولی مساله این است که از این تعداد ۴.۷ میلیون واحد به عنوان مسکن خالی و نیمه خالی است که در اختیار اقشار میانگین و بالای جامعه است و به دهک های پایین تعلق ندارد.

واژه های کلیدی: میلیون | لایحه بودجه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs